Achizotypowe zaburzenie osobowości, jest jednym z zaburzeń osobowości w klasyfikacji DSM-5 (Diagnostyczny i Statystyczny Manual Zaburzeń Psychicznych). Charakteryzuje się ono szeregiem cech i zachowań przypominających zaburzenia schizofreniczne, ale w łagodniejszym stopniu. Osoby z tym zaburzeniem mogą przejawiać dziwne myślenie, dziwaczne przekonania, ekscentryczne zachowanie społeczne oraz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji interpersonalnych.
Oto kilka charakterystycznych cech osobowościowych związanych z STPD:
Ważne jest zrozumienie, że diagnoza STPD wymaga oceny przez profesjonalistę, takiego jak psycholog lub psychiatra, który może przeprowadzić kompleksową ocenę, uwzględniającą wywiad kliniczny i ewentualne testy diagnostyczne. Terapia poznawczo-behawioralna i terapia interpersonalna mogą być skutecznymi metodami leczenia dla osób z STPD, pomagającymi w radzeniu sobie z trudnościami interpersonalnymi i poprawie funkcjonowania społecznego.
W klasyfikacji DSM-5, zaburzenie schizotypowe (osobowość schizotypowa) znajduje się zarówno w rozdziale dotyczącym Zaburzeń Należących do Spektrum Schizofrenii i Innych Zaburzeń Psychotycznych, jak i w rozdziale dotyczącym Zaburzeń Osobowości. Aby zdiagnozować to zaburzenie, muszą być spełnione ogólne kryteria zaburzeń osobowości oraz oba kryteria tego zaburzenia:
A. Wzorzec zachowań cechujący się deficytem umiejętności społecznych i w kontaktach międzyludzkich, zniekształceniami poznawczymi i w zakresie spostrzegania oraz ekscentrycznymi zachowaniami, rozpoczynający się u młodych dorosłych w różnych warunkach. Obecnych jest przynajmniej pięć objawów z listy:
B. Objawy nie występują wyłącznie w przebiegu schizofrenii, epizodu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego lub epizodu depresyjnego z objawami psychotycznymi lub innego zaburzenia psychotycznego, nie są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym.